Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne to trwałe i zdobywające coraz większą popularność źródła energii. Zachodzi w nich do zamiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Są więc odnawialne i bezinwazyjne dla środowiska naturalnego, co jest mocnym argumentem w kontekście złej kondycji naszej planety.

O ile ich montaż jest kosztowny, produkcja prądu własnym sumptem na użytek gospodarstwa domowego, sprawia, że koszty zwracają się w przeciągu kilku lub kilkunastu lat. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych? Najczęściej wybieranym rodzajem paneli fotowoltaicznych są panele monokrystaliczne. Charakteryzują się sprawnością wahającą się od 15 do 20 procent, przez co są w stanie wyprodukować dużo energii elektrycznej, nie zajmując dużo powierzchni. Im większa jest moc samych ogniw, tym mniej będzie trzeba ich zamontować, aby zapewnić energię w domu. Panele monokrystaliczne są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne, dlatego działają bez zarzutu nawet po kilku dekadach użytkowania. Ich dodatkowym walorem jest elegancki, minimalistyczny i bezinwazyjny wygląd, który zawdzięczają ciemnej barwie kryształów krzemu.

Panele polikrystaliczne cechują się mniejszą efektywnością, która waha się od 14 do 18 procent. Aby zapewniły energię w większych domach, należy ich zainstalować więcej, ale ich zaletą jest niższa cena. Można je odróżnić od paneli monokrystalicznych, ponieważ mają mieniącą się, niebieską barwę. Warto pamiętać o tym, że ich żywotność wynosi jedynie około dziesięciu lat. Obydwa wyżej wymienione rodzaje należą do pierwszego typu paneli o wysokiej sprawności. Na rynku można również znaleźć panele drugiego typu, zwane również panelami cienkowarstwowymi. Wytwarzane są z jednego ogniwa i można je montować nawet na elewacjach, ale ich sprawność osiąga maksymalnie 14 procent. Zanim zapadnie decyzja o wyborze odpowiednich fotoogniw, należy uwzględnić czynniki takie, jak technologia zapewniająca optymalną wydajność, odporność na warunki atmosferyczne oraz długość gwarancji.