Dlaczego piec nie grzeje wody?

Ogrzewanie wody za pomocą piecyka gazowego to bardzo popularne i relatywnie tanie rozwiązanie tej kwestii w licznych gospodarstwach. Jak wszystkie urządzenia, piecyk taki podatny jest na występowanie różnorakich awarii, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o to, aby regularnie był przeglądany i konserwowany przez specjalistów.

Niektórzy dystrybutorzy i sprzedawcy gazu zapewniają za symboliczną miesięczną opłatę usługę fachowca, który ma obowiązek pojawić się na wezwanie w ciągu dwudziestu czterech godzin. Warto zastanowić się nad taką opcją, płacąc kilkadziesiąt złotych na rok, lub fakturę opiewającą na kilka złotych miesięcznie podczas płacenia rachunków za gaz.

Zobacz artykuł powiązany z tym tematem: Pellet a ekogroszek co lepsze?

Do najczęstszych usterek piecyków gazowych należy awaria polegająca na niedogrzewaniu wody lub też niegrzaniu jej w ogóle. Przyczyn tego typu dysfunkcji może być wiele, a zanim wezwiemy fachowca, warto sprawdzić, czy nie jest to problem, z którym sami sobie poradzimy. Jednym z częstych powodów niedogrzewania wody jest za małe ciśnienie. Można założyć, że tak właśnie jest, jeśli woda w jednym miejscu radzi sobie świetnie, a w innym woda jest zbyt zimna. Wówczas możemy założyć, że w instalacji znajduje się nadmiar kamienia, a więc nie jest to wina pieca. Kamień może również pojawić się w nagrzewnicy, a jego duża ilość sprawia, że urządzenie nie działa prawidłowo. Wówczas należy wyciągnąć wspomniany element i dokładnie go wyczyścić, a skutki będę odczuwalne natychmiast. Nie uświadczymy ciepłej wody, jeśli filtr zimnej wody jest brudny. Warto sprawdzić jego stan i albo go dokładnie umyć, albo wymienić na nowy. Jeśli przyczyną braku ciepłej wody nie jest żadna z wyżej wymienionych, może okazać się, że został uszkodzony czujnik ciepłej wody. Wówczas poinformuje nas o tym wezwany fachowiec i konieczna będzie wymiana.

Jedną z częstych przyczyn takiej awarii jest również niewłaściwa regulacja piecyka. Absolutnie nie należy wykonywać regulacji samodzielnie, kiedy piec jest jeszcze na gwarancji, a przede wszystkim nie powinno się tego robić, ponieważ wskutek takiego działania możemy doprowadzić do ulatniania się gazu. Jeśli czyszczenie poszczególnych elementów nie przynosi rezultatu, konieczne będzie wezwanie specjalisty, który w bezpiecznych warunkach naprawi niesprawne urządzenie. Radzenie sobie z tego typu problemami jest zbyt niebezpieczne i grozi wybuchem.