Kiedy montować pompę ciepła?

Zapotrzebowanie na energię na świecie rośnie, ale konwencjonalne źródła energii, takie jak ropa naftowa czy węgiel, zostały przez lata w dużym stopniu zużyte. Korzystanie z nich ma negatywny wpływ na powietrze, którym oddychamy, a eksploatacja złóż przynosi fatalne skutki dla środowiska.

Wskutek ogromnego zapotrzebowania na węgiel i ropę w ciągu kilku dekad Ziemia znalazła się na skraju katastrofy ekologicznej, topnieją lodowce, podnosi się poziom mórz, a ocieplenie globalne wkrótce zacznie sprzyjać przenoszeniu się groźnych chorób zakaźnych. Dlatego świat szuka odnawialnych źródeł energii, takich jak światło słoneczne, woda czy wiatr, których nie da się wyeksploatować i które nie zanieczyszczają powietrza. Na Zachodzie popularność zyskują pompy ciepła, czyli urządzenia ekologiczne korzystające z naturalnej energii ziemi, powietrza lub wody. Zasadą działania w tym wypadku jest transportowanie ciepła, a nie generowanie go. Sprężone powietrze powoduje wzrost temperatury w obiegu termodynamicznym, a w związku z tym, że naturalne zasoby są nieograniczone, cykl ten może powtarzać się nieustannie, na przykład ogrzewając budynek.

Używanie pompy ciepła niesie korzyści nie tylko dla środowiska, ale i bezpośrednio dla klientów, którzy w ten sposób płacą tylko za prąd potrzebny do działania urządzenia. Na pompę ciepła warto się zdecydować, jeśli mieszkamy w domu lub budujemy dom z działką o odpowiedniej wielkości, aby wykonać tam prace ziemne, jeśli decydujemy się na pompę gruntową. Najwygodniejszym momentem na decyzję o zamontowaniu pompy ciepła jest etap, kiedy budujemy dom.

Wówczas można połączyć odwierty z budowaniem fundamentów i zminimalizować koszty. Sama pompa może znajdować się na zewnątrz lub w środku budynku. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, powinna być ona pokryta specjalną warstwą ochronną, dzięki której będzie odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Jeśli wybierzemy kompaktową pompę do środka, warto znaleźć jej miejsce, w którym odrobinę hałaśliwa praca urządzenia ne będzie nam przeszkadzać. Pompa to świetne rozwiązanie dla tych, którzy decydują się na ogrzewanie podłogowe, ponieważ wówczas pracuje najefektywniej.

Dodaj komentarz